NIA forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NIA forum

Natur-individuacijska asocijacija - Zagreb
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem

Go down 
5 posters
Go to page : 1, 2  Next
Autor/icaPoruka
tao




Broj postova : 41
Join date : 15.03.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysub lip 05, 2010 1:50 pm

[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyned lip 06, 2010 12:51 am

Što se tiče filmova koji su inspirirani lucidnim sanjanjem i odnosom lucidni san/realnost, svakako je Matrix u samom vrhu. Stripovi od kojih je nastao Matrix su navodno rezultat lucidnog sanjanja, tj. .referenciraju se na njega. Bez obzira, jako je dobro prikazan odnos između ta dva stanja, pogotovo u Matrix 1, koji je i daleko najbolji uradak po pitanju Matrixa.
Zatim, uz spomenuti Waking life koji je klasični eksperimentalni film, ja bih izdvojio još nekoliko filmova, koje sam koristio za "bildanje volje i istrajnosti" koko bih ostao fokusiran na područje rada sa snovima, ogotovo kad sam počinjao s mapiranjem:

- osobno mi se jako svidio poljsko-japanski ScFi Art film "Avalon", koji je uz priču napravljen vrlo avangardno p aga znam "ritualno" gledati svako malo zbog fotografije i glazbe (link: https://www.youtube.com/watch?v=0K9keJYO8BM)
- zatim "Animatrix", animirane priče o Matrixu link
- postoji cijeli niz "snolikih" filmova koje volim a nisu direktno povezani s lucidnim sanjanjem, npr. "Until the End of the World", "Dune", "Blade Runner"... itd, ali evo još nekih u kojima se koristi lucidno sanjanje kao lajtmotiv:

Vanilla Sky (2001)
The Science of Sleep (2006)
Dreamscape (1985)
Open Your Eyes (1997)
Avatar (2009)
Groundhog Day (1991)
The Good Night (2007)
Eternal Sunshine of The Spotless Mind (2004)
Total Recall (1990)
Paprika (2006)
Spirited Away (2001)
The Machinist (2005)
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyčet lip 10, 2010 1:52 pm

Dreamcatcher (Snovolovka)
info: http://www.imdb.com/title/tt0285531/
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=hWAHomU7XoM


A tko nije pogledao seriju LOST (izgubljeni), doista nezna što propušta.
Serija je upravo završila sa svojom finalnom 6.sezonom od ukupno 133 epizode.
* Priča se ne bavi izravno nekim sanjarenjem, nego onim nečime što mi, ili svaki sanjač traži u snu,
ponajviše svaki od likova je u mogućnosti pronaći samoga sebe, ako i nije u mogućnosti, odgovori će mu
dolaziti sami od sebe. Sve se vrti oko dva svijeta povezana i isprepletena sudbinom. Serija započinje padom
prekooceanskog leta #8-1-5 koji se sruši na nekom pacifičkom otoku, likovi prežive pad, otok je jedan veliki neobjašnjivi fenomen. Postepeno prateći epizode nalazimo na "Dharma inicijativu" gdje su u kasnim šezdesetim
istoimeni projekt ekspirmentirali pokuse elektromagnetizma, putovanje kroz vrijeme im je propalo, ali ih je zato
izbacilo u paralalelni svijet. Otok krije dosta pustolovina. Srce otoka je "svjetlost" u kojoj je sve moguće i uvijek ima svoga Čuvara: dobro i zlo. Zlo će na kraju željeti napustiti otok. U jednoj sezoni otok se preselio, no na kraju biva potopljen, ili ne..
Jedan čovjek je postao prosvijetljen (Desmond), imun na "svjetlost", jedini kojeg možete uočiti kako slobodan šeče ulicama grada koji je potpuno svjestan zbivanja & Déjà vu oko sebe. Zadnja sezona govori upravo o tome, kako likovi
polako dolaze k svijesti i prisjećaju se života na otoku gdje su se srušili avionom. Međutim oni istodobno žive 2 života, tako se zapravo let #8-1-5 nije ni dogodio; a zapravo je bio. Mnogo drugih nerazjašnjenih fenomena je tu igri, da ne spojlam; serija nam uglavnom želi ponukati odgovore i razloge zašto smo ovdje.
Serija je dostupna Online, evo trailera: https://www.youtube.com/watch?v=Rz1yHmUW05Y



- S MATRIX-om
nisam baš zadovoljan, jer kako ja razmišljam, filmska industrija u trilogiji filmova o Matrixu
željela je prikazati vrhunske specijalne efekte (što im je uspjelo), vrhunsku glumačku ekipu, glasnu Rock muziku,
a da su se posvetili priči onako kako bi trebali, a ne hakiranju svijeta računala predvođeni histeričnom akcijom, nabivanjima od čega me uvijek zaboljela glava, da su bar toliko pažnje posvetili samoj priči...
U prvom Matrixu je čak izbrojeno 109 grešaka na filmu, najviše onih koji nisu u skladu zakona fizike.


- Od dolje nabrojenih, pogledao sam jedino Vanilla Sky, Dreamscape je vrlo loš, The Machinist također površan,
jedino zbog čega vrijedi pogledati Machinist-a je na smrt izgladnjeli Christian Bale koji briljira u priči.


- AVATAR ;
Ne treba posebno spominjati, "naj među naj" ono što sam čekao kad sam prvi put u kino gledao film da
svijest spoje ili prenesu u drugo tijelesno biće.
Glavni lik (Jake Suly) spojen je preko neke napredne tehnologije koje omogućava nazovimo to kao u REM-fazi prenesti ljudsku svijest, u ovm filmu u "novo" tijelo (što nema veze s astralnom projekcijom) ova SF-priča želi to objasniti na ovaj način:
Jake Suly je invalid, noge su mu potpuno otkazale, a kad mu je svijest poprimila novo tijelo, dakako da se više nije htio vraćati u staro, osim toga, novo tijelo mu je omogućavalo bolji mišićni tonus, kosti mu bijaše ojačane prirodnim ugljičnim vlaknima, a svijet oko njega (plavi mjesec Pandore, naše najbliže zvijezde Alpha Centurium) omogućio mu je brojne pustolovine. Pa se pitamo, tko bi se zapravo i želio vratiti na Zemlju, ako je ovdje bolje. Zato se čekao trenutak u kojem će Jake Suly uspostaviti svijest u tijelo domoroca bez daljnje upotrebe tehnologije...

[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyčet lip 10, 2010 3:33 pm

Super, hvala na komentarima!

Vidiš kako smo svi različiti u percepcijijama, i za ono što ja smatram da je svima vidljivo kao neka kvaliteta, na kraju se ispostavi da i nije tako i da svatko ima svoju percepciju kvalitete... tako to valjda treba ići...
Npr, seriju o kojoj pričaš pokušao sam gledati, ali sam brzo odustao karakterizirajući je malo boljim hooliwoodskim šundom ili konfekcijom, jednako kao što je ona zvjezdana sapunica "Zvjezdane staze" koja se u biti svodi na intelektualno mentalno orgijanje i jeftinu priču.

Za Vanila sky se slažem da mu fali to nešto i nije na mene ostavio neki dojam, ali što se tiče Matrix-a br. 1 riječ je o revoluciji ne samo u efektima, već i u scenariju koji je prožet budističkim shvaćanjem svijeta. Naravo, iskopirano je sve i svašta, od Bahgavadgite do hermetizma i zena, ali odlično filozofski uklopljeno, s tim da su neke stvari doista klišejizirane, npr. on sam protiv svih, "spasitelj svijeta", na kraju treba biti ubijen... Da ne pričam da svaka slika, naziv i rečenica ima svoju dvostruku simboliku i svakako nije za prosječnog potrošača filmova, pogotovo za one koji se malo više razumiju u programiranje, baze podataka i neke stvari... npr. ne zovu se agenti, bez veze agenti, niti je Oracle, Oracle tako bez veze... da ne pričam o nazivima Zion, Nabukodonozor, Switch, Neo, Link, "Upoznaj samog sebe" pa i sama riječ "matrica" daje toliku simboliku u filmu da oni koji znaju malo više matematike mogu napisati cijele filozofske osvrte... Poslije Bladerunnera to je prvi film koji je predstavnik svoje generacije, tj. napravio je revoluciju u percepciji i razmišljanju ljudi... jer koliko ga god puta gledao uvijek primjetiš nešto novo što ti okrene smisao cijelog filma. Naravno, ako površno gledaš filmove zbog efekata, akcije "on sam protiv svih" ili brije "dobro pobjeđuje zlo", onda te stvari nećeš primjetiti, jednako kao što i u književnosti Krleža može biti beskrajno dosadan, ali samo zato jer ne vidiš toliko duboko stvari kako ih je on vidio, pa ne primjećuješ iste stvari u svojoj okolini...

Avatar mi je nekako ljigav koliko sam proučavao isječke i samu tematiku. Naravno trebat ću ga pogledati zbog opće kulture, ali ne očekujem puno od njega, jer iako je sniman u 3D tehnologiji, smatram da mu je scenarij ostao na plošnoj, tj. 2D tehnologiji za konzumaciju kokica i Cole.

Ali ako već idemo u filmsku umjetnost, pogledajte si npr. "Solaris" od Tarkovskog (ne onaj američki s Clooneyem). Tamo su odlično opisani odnosi u astralnom svijetu, a isto se može preslikati i na snove.
Također, u prethodnom postu sam zaboravio spomenuti "Dark City" koji je dosta dobro napravljen i također kao ideja cjelovit, pogotovo što se bitka odvija između kolektivne i pojedinačne svijesti, što je moguće preslikati na snove i kolektivno nesvjesno i osobno svjesno...

Osobno smatram da je europski film vrhunac filmske umjetnosti i da jako malo filmova izađe iz Hooliwooda a da imaju neku umjetničku vrijednost, jer njima je u cilju prilagoditi se masi pa rade klišeje i kompromise. Nažalost taj isti Hooliwood jako zaglupljuje ljude, npr. sjećam se one smiješne serije "Seks i grad" kad se počela prikazivati prije jedno 10 godina kako su odmah gradom počele marširati skupine mladih žena i počele se ponašati prema uzorima iz filmova, a da ne pričam kad je Rambo došao davno kod nas kako su svi lokalni frajeri furali na njega... Nažalost, ljudi nisu svjesni koliko malo žive svoj život, a ponašaju se po nekim izmišljenim i utisnutim likovima i scenarijima, a upravo je to ona najveća iluzija koju često možete primjetiti da ljudi žive izmišljene priče i to je ono što je najstrašnije i nema tu pomoći. Zato je najpametnije ugasiti TV i živjeti život bez tih supstrata koje smišljaju samo da nam zaokupe pažnju...jer na kraju sve je to jedna velika iluzija. Uglavnom, postoji jedna tibetanska sutra koju jako volim jer se u njoj nalazi put do cjelokupne mudrosti, a tako je jednostavna:

KALAMA SUTRA

Nemojte se povoditi i sumnjajte, ne prihvaćajući i ne vjerujuć na slijepo slijedeće:

1. ONO ŠTO TI GOVORE, tj. sve što se temelji na usmenoj predaji (samo zato jer je nešto svuda poznato ili se prenosi generacijama kao "istinito")
2. ONO ŠTO SISTEM I DRUGI OČEKUJU DA RADIŠ, tj. tradiciji (samo zato jer je prihvaćeno kao ustaljena praksa)
3. GLASILIMA PUKA, tj. medijima (samo zato jer se temelje na pukim glasinama, razlozima, i argumentima)
4. CITATIMA SVETIH KNJIGA, tj. vjerskim i političkim tekstovima (samo zato što iza njih stoji vjerski ili politički autoritet)
5. LOGICI RAZUMA, tj. aksiomima i racionalnom nagađanju (samo zato što počivaju na logički utemeljenim zaključcima)
6. FILOZOFSKOM STAVU, tj. filozofskom zaključivanju (samo zato jer se uvjerenje uklapa u vašu filozofiju)
7. VANJSKOM IZGLEDU, tj. procjeni zdravog razuma (samo zato jer se stvari izvana čine istinitim ili se pozivaju na "zdrav razum")
8. PREDRSUDAMA, tj. neprovjerenim tuđim uvjerenjima (samo zato što se temelje na nečijem spekulativnom mišljenju koje se podudara s vašim i čini prihvatljivim)
9. AUTORITETIMA, tj. ekspertima (zbog njihove prividne sposobnosti ili jer odišu povjerenjem)
10. DUŠEBRIŽNICIMA, tj. riječima gurua, svećenika i učitelja (samo zato jer je "to na taj način rekao naš učitelj")

Oslonite se na sebe i svoju svijest, provjerite i istražite:
Sve ono što spoznate kao nekorisno, nazadno i loše, licemjerno i isključivo, što razdvaja i kategorizira, opire se progresu i promjeni izazivajući neravnotežu, povredu i rasulo, u vama i svijetu, to odbacite i uklonite!
Prihvatite i slijedite isključivo one stvari u koje ste se sami uvjerili iskustvom ili spoznali direktnim uvidom da su korisne i dobre, da doprinose evoluciji duha, blagostanju i jedinstvu, vas i cijeloga svijeta.
--------
Dakle, nemojte vjerovati niti meni, jet tko zna, možda sam ja sve to skupa izmislio... Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Icon_jokercolor Morat ćete se sami uvjeriti!
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyčet lip 10, 2010 7:53 pm

Zato je na raspoloaganju teleVIZIJA.

Ako pogledamo današnju mladež, skoro pa svatko se "fura" na svog dragog pjevača ili glumca, glumicu, sportaša...

Hvala na KALAMA SUTRI, Gordane.
Ja imam nešto slično za podijeliti zove se DESIDERATA (Budi ono što jesi - budi svoj)

Idi mirno
kroz buku i užurbanost i sjeti se mira koji se može naći u tišini.
Koliko
je to moguće, budi u dobrim odnosima sa svim ljudima. Govori
svoju
istinu smireno i jasno i slušaj druge, čak i glupe i neuke, i oni imaju
svoju
priču. Izbjegavaj bučne i agresivne osobe, one su teret duhu.

Ako
uspoređuješ sebe s drugima, možeš postati ogorčen ili ponosan (ohol),
jer
uvijek će biti većih i manjih od tebe. Raduj se svojim dostignućima kao
i
svojim planovima. Održi entuzijazam za svoj vlastiti poziv ma
koliko on bio
skroman, to je pravo blago u promjenjivim vremenima.
Budi obazriv u svojim
poslovima, jer svijet je pun prevara. Ali neka
ti to ne smeta da vidiš vrline koliko
god je ima. Mnogi ljudi teže za
visokim idealima i svuda je život pun heroizma.
Budi ono što jesi
(budi svoj). Pogotovo nemoj glumiti ljubav. A nemoj ni biti
ciničan
prema ljubavi, jer usprkos svoj ogorčenosti i razočarenjima, ona je
vječna
kao i trava.

Spokojno primi iskustvo godina, skladno napuštajući
stvari iz mladosti.
Gaji duhovnu snagu da te štiti od iznenadne
nesreće. Ali nemoj sam sebe
žalostiti izmišljanjima. Mnoga
strahovanja nastaju od umora i usamljenosti.
Osim održavanja zdrave
discipline, budi blag prema sebi.

*********************************************************************

Ti
si dijete svemira, ništa manje nego što su to drveće i zvijezde. Imaš
pravo
da budeš ovdje. I bilo ti jasno ili ne, nema sumnje da se
svemir razvija kao
što bi i trebao.

Dakle budi u miru s Bogom
(prirodom) ma kako to zamišljaš, i bez obzira
kakav ti je posao i
kakve aspiracije u bučnom kaosu života zadrži mir
u svojoj duši.
Pored sve prljavštine i jadikovanja i porušenih snova, ovo je
ipak
divan svijet.

Budi pažljiv.

Teži da budeš sretan.

Mala opaska:

Ovaj
tekst nije baš pronađen u crkvi sv. Pavla nego autor je Max Ehrmann... Desiderata je
napisana negdje oko 1920. g. ali se slučajno oko nje stvorio mit...




Kad smo još kod televizije;
što se događa sa emisijom "Na rubu znanosti" ukidaju je?!
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/69134/Na-rubu-znanosti-ili-ludosti.html
http://www.jutarnji.hr/misak-promovira-prodavace-magle-i-sarlatane/796887/
http://pollitika.com/sveucilisni-oz-zasto-hrt-laze-saboru-o-sadrzaju-emisije-na-rubu-znanosti
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyčet lip 10, 2010 11:18 pm

Je Desideratu imam već dugo i odličan je tekst, bez obzira kad je nastao.
Što se tiče ljudi koji se furaju na ovo i ono, bilo bi im bolje da se furaju na same sebe!

KREŠIMIR MIŠAK I RUB ZNANOSTI
Krešo je jedna od vrlo pozitivnih figura i u biti u njemu živi jedno radoznalo dijete koje stoji iza svega. Nadam se da mu neće ukinuti emisiju...
A sad o tim znanstvenicima koji ga napadaju. Budući da sam ja magistar znanosti i budući doktor, dakle znanstvenik, mogu ih slobodno kritizirati kao kolege i ne samo zato, već i zato jer poznajem i njihov svijet i svijet o kojemu govori Mišak.
Kao prvo u hrvatske znanstvene krugove i pogotovo u onu jazbinu "starih prdonja" koji se nazivaju hrvatskim akademicima, (a u biti su se slizali s politikom i onemogućili slobodan razvoj misli) se svega skupilo. Osobno imam uzor u znanstvenicima poput Ivana Supeka ili Stevana Dedijera, nažalost oba su preminula.
E sad, radi se o našem starom problemu o kojemu stalno trkeljam na ovom i ostalim forumima, a radi se o INDOKTRINACIJI. Kad se kaže indoktrinacija, obično se misli na političko ili religijsko zastranjivanje, ali nemojte misliti da isto ne postoji i u znanosti. Znanstvena dogma naziva se aksiom i budući da on vrijedi samo u jednom uskom sloju percepcije kojeg mi nazivamo java, nikad se ne dovodi u pitanje. Npr, svi znamo da je 1+1 jednako 2, ali u snovima ili astralu to 1+1 može bit jednako "krokodil" ili neka druga apstrakcija, tj. tamo ti zakoni ne vrijede.
Budući da ti ljudi nemaju iskustva niti uvide u takve stvari, oni ostaju pri svojoj doktrini koju nazivaju nauka i u biti njihovo prikupljanje znanja nije ništa drugo nego produbljivanje vlastitog neznanja. Oni su s vremenom isturpijali toliko svoje umove da su postali totalno kruti i ne znaju za bilo što drugo osim za svoj skup informacija, a informacije nisu znanje, znanje je uvid, iskustvo. Npr. čovjek koji napada Mišaka za zurenje u sunce tvrdi da je to šarlatanstvo, a nije nikad probao, pa čak i da se uvjeri u suprotno, opet neće htjeti prihvatiti tu istinu zato jer se ne slaže s njegovim znanstvenim uvjerenjima... dakle sve su to isturpijani znanstveni i hladni intelektualni umovi, koji na kraju i rade neravnotežu na ovom planetu, jer stvari gledaju na jedan necjeloviti način. Npr, ja sam zurio u sunce 4 sezone i mogu reći da je to nešto najblje na svijetu što sam doživio, uz rebirthing i prelazak bos preko žeravice. Dakle, ja kao znanstvenik znam da je to tako i da nije šarlatanstvo i mogu reći slobodno tom kolegi znanstveniku da nije u pravu i da je s jedne strane "zatucan", a time i opasan po okolinu i ravnotežu, kako društva tako i prirode. Na kraju, znanost se u konačnici koristi samo modelima i aproksimacijama, koje nikako ne mogu predstaviti sve aspekte prirode... i nek se ne zavaravaju - nikad i neće, dok se znanost ne otvori područjima instinkta, intuicije, osjećaja i ostalih percepcijskih polja... Dakle, ti znanstvenici su malo "ishlapili" i njihova namjera u biti pokazuje ili da su zlonamjerni ili iskompleksirani. S druge strane, cijeli slučaj može biti zato da se sakrije od javnosti neki drugi ekces, npr. sukob Radmana i ostalih...
Zato, kako sam rekao, bježite od politike, institucija i svih sistema koji nisu prirodni. Bavite se vlastitom politikom i svojim malim svijetom, a sve te ostavite vremenu da ih riješi na svoj način. Oni se koriste istim obrascima koji se koriste već stoljećima. Da smo u srednjem vijeku, sigurno bi Krešu spalili na lomači...
Osobno ga poznajem i stojim iza svake njegove emisije, bez obzira bila ona kvalitetna ili nekvalitetna, jer bitna je namjera kojom on zrači, a ona je sigurno boja nego od tih koji ga napadaju... Barem smo na trenutak mogli pobjeći u svjetove radoznalosti, a ne u budalaštine političara i fah idiota koji svoju nesigurnost i kompleks manje vrijednosti skrivaju iza znanosti... Znanost treba revoluciju, jednako kao i sve ostalo, jer ovaj svijet je naopak skroz i potpuno neodrživ...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyuto lip 15, 2010 12:09 am

Hvala na obrazloženju o emisiji Na rubu znanosti, Gordane.



* Je tko od vas uspio pogledati "PARANORMAL ACTIVITY" ?
Film ima psihološki pristup, a sve se odvija tijekom noći, dok se spava.
INFO: http://www.filmski.net/filmovi/4994/paranormalno
Ja ovaj film nažalost neći ni gledati.


* Jedan malo laganiji film: Susreti četvrte vrste.
INFO: http://www.filmski.net/filmovi/4970/susreti_cetvrte_vrste
Pogledao sam ga, za mene nije predstavljao ništa posebno, jedni tvrde
da se radi o izvanzemaljcima, dok drugi da su u pitanju neki čudni snovi.
U filmu su korišteni stvarni video-zapisi, pa ima nekoliko jezovitih scena
gdje pacijenti pod dubokom psihozom počinju lebdjeti iznad kreveta i zboriti čudnim glasom.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyuto lip 15, 2010 12:12 am

Ne trošim ti ja baš vrijeme na takve filmove, a i ne vidim nikakvu korist od njih. To je za široku publiku koja konzumira film kao zabavu, ne kao umjetnost, nadahnuće ili osobnu nadogradnju...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypet lip 18, 2010 11:29 pm

Gordan je napisao/la:
...koja konzumira film kao zabavu, ne kao umjetnost, nadahnuće ili osobnu nadogradnju...

Neki vole iluziju malo više, neki se spremaju sjesti i spajati kojekakvim naočalama u svijet igre i vrhunske višedimenzionalne tehnologije kako bi bili u unutrašnjosti "te" iluzije. (Mi imamo sreće i znamo si to stvoriti u snu bolje nego kakvom tehnologijom budućnosti)..

Doduše, film zna ponuditi dosta "slika" koje su popraćene zvučnim efektima, tko nezna, zvuk je polovica filma.
Ja sam sebi omogućio kućno kino za 15.000 kuna, gledam filmove na zidu widescreen dijagonala je oko 3 metra.
Zvučnici su posloženi u virtualni 7.1 kanalni zvuk sa basom-subwooferom snage od 210W,
Nije bezveze smišljen Lucasov illusion magic sound, koji se već sad koristi u svakom filmu. Najnovije postignuće u audio-tehnici je jedan jedinstven zvučnik koji dolazi uz liječnički recept, čistokrvna iluzija. Ima magično djelovanje. Naime iz tog jednog zvučnika imate osjećaj da vam zvuk dolazi s lijeva, desna i iza vas. Mislim da mu je početna cijena kod nas bila 5.000 kuna.
Ako već snime planetu koja je gotovo opipljiva, mora se čuti i originalna popratna atmosfera, a to je ono što ja najviše volim.
Eto, nogomet me NE zanima, niti pratim sport niti politiku, al ovo mora biti...
Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Bbgh
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysub lip 19, 2010 1:12 am

To je OK, svatko ima svoje gušte, osobno isto ne pratim nogomet, niti slične stvari...
Ipak, smatram da 3D zvuk nema smisla za filmove s 2D scenarijem, a takvih je previše u videotekama, tako da već 3 godine ne posuđujem filmove iz videoteka, jer pitanje je da li je to uopće film u pravoj definiciji stvari.
Uostalom, kao što ti kažeš, imamo mi svoje filmove u snovima koji su i više nego 3D.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysri kol 11, 2010 12:03 pm

tao je napisao/la:
INCEPTION Trailer 3 - Official HD

pogledao sinoc. buduci da uglavnom nisam neki ljubitelj hollywooda moram priznati da mi se svidio ovaj film. vjerovatno zbog interesovanja za snove i tematiku vezanu uz njih. zanima me zna li neko od vas ko je eventualno gledao film da li se na sanjanje u snu moze gledati kao na uvijek dublje nivoe svijesti i podsvijesti, kako protice vrijeme na razlicitim nivoima i zasto se uzima termin limba kao dimenzije sirove podsvijesti (uglavnom ovaj termin poznajem vezan uz hriscanstvo)
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysri kol 11, 2010 12:40 pm

Iskoristi ga za motivaciju, ali nemoj se previše oslanjati na njega niti na njegov sadržaj. Sve je to smišljeno da ti zaokupira pažnju, svi ti laskavi efekti i 2D tj. plitka priča za široke mase - sve je to marketing i mazanje očiju... niš koristi od toga, nećeš postati niti pametniji, niti mudriji, samo ćeš izgubiti vrijeme i možda se trenutno zaglupiti bedastoćama.
Što se tiče Limba, nebih previše komentirao te umotvorine koje su teolozi smišljali kroz vijekove. Meni je to sve gubljenje vremena i energije, čak nastrano i bolesno, pa tko voli nek izvoli, ja bih ipak ostao na zemlji s otvorenim očima...
Ako te zanima svijest i podsvijest, moraš se maknuti od "mainstreama" u svim stvarima i pronaći pojedince koji su izašli svojim praksama i djelima iz sistema. Imaš ih dovoljnoi uglavnom su pljuvani i kritizirani kroz vijekove zbog svojih djela. Pravi majstori su uvijek neshvaćeni, jer je narod bedast po "defaultu" i ništa pametnog nema u području gdje obitava masa, jer masa je uvijek nesvjesno-uvjetovano stado.
Ako te zanima ulazak u sfere podsvjesti, pozabavi se tehnikama aktivne imaginacije koju je objasnio C.G.Jung u djelu "Liber Novus" znanom kao "Red Book". Slične stvari naći ćeš kroz brojnih mistika, ali zakukuljene u alkemijske tekstove, ali i kod nekih novih autora, npr. koji se bave neortodoksnim kabalističkim sistemima, npr Enochianom, putovanjima po razinama i sl. Sve to je preozbiljan rad i proučavanje koje nije za osobu koja je navikla na kokice i pivo ispred TV-a i čitanje beletristike, pa ukoliko se ulazi u takve stvari potrebna je priprema, bar u vidu čišćenja od vlastitih umišljaja i gluposti, te procjena svojih realna psihičkih sposobnosti. Inače zalutaš vrlo brzo postajući rob iluzije do kraja, a u biti se želiš osloboditi nje - to bi ti trebao biti krajnji cilj, ako si pametan.
Stoga, idi vlastitim putem i uvijek osluškuj vlastitog sebe te tako doziraj ulazak u sfere koje te zanimaju. Rekla-kazala, marketing i legende ostavi onima koji to "puše", nastojeć biti prema tome potpuno indiferentan, dakle pogledaj film, prihvati informaciju, ali ne davaj tome nikakvu važnost. Jednako je i s pričama... čak i ovom mojom - ne vjeruj mi dok sam ne provjeriš!
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypet kol 13, 2010 1:16 pm

nema opasnosti da me ovaj ili neki drugi film fasciniraju na nacin da se pocnem zanositi dostignucima likova koji se u njemu obradjuju. mislim da sam se dovoljno upoznao u smislu da mogu realno sagledati vlastita ogranicenja i potencijale i na tom osnovu znati sta i kako mi valja suzbijati a sta razvijati (kroz osvjescivanje i volju). neka ucenja, s kojima se ipak u potpunosti ne identificiram ali mi sluze kao smjernice, mi stvarno daju dobru perspektivu sagledavanja stvari i opcenito pomazu u zivotu. inace se potpuno slazem s tobom kada govoris o vaznosti vlastitog puta i iskustva kao i tumacenja sireg (socijalnog) konteksta u kojem obitavamo.
sto se tice aktivne imaginacije, kako sam je ja razumio, radi se o tehnici kroz koju se stvara i odrzava oblik mentalne komunikacije sa likovima iz snova, sto je ustvari neka vrsta unutrasnjeg dijaloga kroz koji se osvjescuju potisnuti sadrzaji.
nisam je isprobavao, kao ni druge tehnike koje si naveo, ali svakodnevno meditiram (usredotocenost na dah) i povremeno prakticiram yoga nidru sa kojom mislim da otvaram pristup i podsvjesnim sadrzajima. ustvari ima kod yoga nidre bas jedan zanimljiv trenutak koji mi se desava recimo i kod trenutaka pred uspavljivanje. radi se o tome da ako me nesto razbudi prije nego sto utonem u san postanem svjestan da sam "zaglavio" u nekom obliku fantaziranja koji vise pripada stanju sanjanja nego budnom stanju. Slicno mi se desava i sa yoga nidrom, bas kad da lebdim negdje izmedju sna i jave. jucer sam naprimjer nakon posla radio yoga nidru i u jednom trenutku sam se uspavao i cuo sebe kako hrcem Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Icon_biggrin , nakon cega je uslijedilo budjenje.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypet kol 13, 2010 1:40 pm

Joga nidra je super stvar i odlična je i za snove i za odmor, pa i za kreativnost. Dobra je i meditacija koja je jednaka nidri, amo što ne ležiš pa ne možeš zaspati.
Što se tiče SF filmova i knjiga, najbolje ih je uzeti s veeeeelikom rezervom, ali iskoristiti ih za auto-motivaciju, tj. rasplamsavanje volje. Zato ja učestalo gledam neke filmove iako su potpune bajke, ali svi imaju jednak karakter i završetak, a taj je osvještavanje...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
tao




Broj postova : 41
Join date : 15.03.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypon kol 23, 2010 9:02 pm

Koliko sam ja shvatio aktivna imaginacija je neka vrsta pricanja sa samim sobom.
To je slicno kao kada hodamo ulicom i jedna misao ili slika nam se pojavi u svijesti i mi automatski odgovaramo na nju bez svjesne namjere.Samo sto ovo radimo kao neku vrstu meditacije.Recimo,zamislimo nekog tipa sa kime bi razgovarali i dopustamo mislima i slikama dase pojavljuju bez naseg uplitanja.
I poslje sve to zapisemo.Ako sam krivo shvatio neka me neko ispravi.
Koliko sam vidio ta knjiga Red book nije prevedena na nas jezik
[Vrh] Go down
tao




Broj postova : 41
Join date : 15.03.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypon kol 23, 2010 9:47 pm

Preporucio bi vam jedan film koji nema veze sa lucidnim sanjanjem,vec sa nasim egom.
Uglavnom,glavni glumac se kroz film bori sa vlastitim unutrasnjim dijalogom.
Redatelj filma je Guy Ritchie koji je inace Kabbalist.
https://www.youtube.com/watch?v=svGAucw3Y80
[Vrh] Go down
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyuto kol 24, 2010 7:55 pm

Gledao sam taj film čim je izašao na DVD-u, sjećam se samo da sam odustao od gledanja
na polovici filma jer mi je bio poprilično dosadan i negledljiv. Neobičan, i kao takav nedojmljiv za moju dušu
[Vrh] Go down
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysri kol 25, 2010 2:12 pm

tao je napisao/la:
Koliko sam ja shvatio aktivna imaginacija je neka vrsta pricanja sa samim sobom.
To je slicno kao kada hodamo ulicom i jedna misao ili slika nam se pojavi u svijesti i mi automatski odgovaramo na nju bez svjesne namjere.Samo sto ovo radimo kao neku vrstu meditacije.Recimo,zamislimo nekog tipa sa kime bi razgovarali i dopustamo mislima i slikama dase pojavljuju bez naseg uplitanja.

onda je cijeli moj zivot aktivna imaginacija Very Happy
[Vrh] Go down
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysri kol 25, 2010 2:17 pm

tao je napisao/la:
Preporucio bi vam jedan film koji nema veze sa lucidnim sanjanjem,vec sa nasim egom.
Uglavnom,glavni glumac se kroz film bori sa vlastitim unutrasnjim dijalogom.
Redatelj filma je Guy Ritchie koji je inace Kabbalist.
https://www.youtube.com/watch?v=svGAucw3Y80

gledao ali mislim da bih ga trebao jos koji put pogledati da pohvatam sve konce :). dosta zamrseno, puno
simbolike, neobicno, ali legao mi je. sto se tice kritike, koliko sam mogao upratiti, nije bas najbolje prosao.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypet kol 27, 2010 11:47 am

tao je napisao/la:
Koliko sam ja shvatio aktivna imaginacija je neka vrsta pricanja sa samim sobom.
To je slicno kao kada hodamo ulicom i jedna misao ili slika nam se pojavi u svijesti i mi automatski odgovaramo na nju bez svjesne namjere.Samo sto ovo radimo kao neku vrstu meditacije.Recimo,zamislimo nekog tipa sa kime bi razgovarali i dopustamo mislima i slikama dase pojavljuju bez naseg uplitanja.

Ne, ako krivo radiš aktivnu imaginaciju, onda je to trkeljanje sa samim sobom ili s egom, ako je ispravno radiš onda je to postupak povezivanja s nesvjesnim, a kasnije i s kolektivnim nesvjesnim, u svakom slučaju iziskuje određeni trud i upornost... Budući da ne postoji unificiran jezik komunikacije, osobna svijest se koristi slikama i osjećajima da bi prenijela poruku. Problem je biti opušten i oslobođen misli, te imati jaki fokus pažnje kako bi se moglo prodrijeti dublje u tamu nesvjesnog, zato aktivna imaginacija je iscrpljujuća nakon 10-15 minuta. Nazivaju je i astralna projekcija po Jungovoj metodi i nema nikakve veze s vođenim meditacijama, sanjarenjem i zamišljanjem. Po meni je Jung napravio grešku što ju je nazvao "aktivna imaginacija", vjerojatno se htio obraniti od kritike akademske zajednice, pa je sve nastojao objašnjavati "u rukavicama"...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyned ruj 05, 2010 11:13 pm

* u filmu Matrix, agenti se služe uzrečicom: "Svrha života je da se prekine, okonča"
Neznam što reći na ovo jer film kao takav sam po sebi nema neki bitni smisao i puno toga osim efekata mi se NE sviđa.
Pogledao sam sva tri filma; drugi i treći odmah zaboravio i izbacio iz glave, a nekako mi je samo prvi ostao u sjećanju.

The purpose of life is to end.

[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptypon ruj 06, 2010 2:08 am

Rekoh ti da ne uzimaš sve te filmove k srcu. Sve je to lakrdija za zabavu ljudi koji ne znaju što bi sa sobom u životu, ali ako imaš dara za čitanje između redova, možeš puno izvući iz njih...

Vjerojatno je autor u Matrixu mislio na nešto poput "Smrt je najjača točka u životu - zato je ostavljena za kraj!". Drugim riječima, smrt je dio života i ona čini život cjelovitim tj. zaokruženim. Nažalost, velikom broju ljudi je smrt još uvijek tabu, a kamoli da ju shvate kao dio života. Ne žele prihvatiti da su konačni i smrtni, kako za to kaže jedan SF roman ..."budale su htjele biti vječne"... zato i maštaju o bijegu od smrti, izmišljajući štošta, ali ne pomaže - svi umiru, jer takav je život...

Film odskače od prosječne produkcije, ne samo po efektima, već i po filozofiji, a po scenariju najviše. Puno ga ljudi nije kadar razumjeti, a kamo li prihvatiti neke od njegovih citata, koji nisu smišljeni za film, već preuzeti iz filozofija ipak malo starijih i mudrijih nego li je trenutno ova naša...
U svakom slučaju, film je bajka koja je bliža stvarnosti onog što percipiramo i u što vjerujemo, zato je izazvao takvu revoluciju u načinu razmišljanja, a na kraju i u filmskoj industriji. Jer, svi smo mi u nekoj vrsti matrice, bila ona mentalna ili emotivna, ali svakako je temeljena na ljudskoj gluposti i uvjetovanju, a sistem, ovaj ili onaj, je taj koji to iskorištava. Slobodnih je vjerojatno vrlo malo, što kaže jedan mudrac, možda i do 100 na cijelom svijetu koji su zaobišli sve to... taj film je odličan prikaz stvarnog ljudskog ropstva kroz vijekove, neovisno o društvu, vremenu i znanju u kojem je živio... film je personifikacija realnosti za koju "osjećaš da nešto ne valja, ali ne možeš reći točno što - kao žulj na mozgu." Većina ljudi i ne želi slobodu i živi u laži, jer ih je strah istine - pa i tu temu odlično obrađuje film. Svako buđenje je bolno, jer utopljen si u iluziju, i sve tvoje boli su uzrokovane tim neznanjem (zen-budizam), i to je obrađeno. Neki žele ostati u matrici, jer "blago glupima, jer će pod zemljom biti ono što su sad na Zemlji - tj. ništa" - Borghes itd. Dakle, film je višeslojan, i ako ga gledaš kao "Zvjezdane staze", gubiš vrijeme i energiju. Svakako bi bilo dobro da imaš što više širokog znanja, ali ono što je najvažnije to je temeljito gledanje, a ljudi sve rade površno, pa tako i gledaju filmove.
Tako ti je to nekako - nisi shvatio! Neki niti danas, 30 godina nakon snimanja ne razumiju Kubrickovo remek djelo "Odiseja 2001 u svemiru", ali bez obzira na masu, film je i dan danas nedostižan i savršen - dugo se neće ništa slično napraviti...
A efekti su nebitni u bilo kojem filmu, oni su i tako za djecu, jer i knjigu ne čine listovi i korice, već ono što je zapisano u njoj... ako to ne možeš pročitati, knjiga nema svrhe... niti je za tebe knjiga, jer ne cijeni se knjiga po koricama, već po sadržaju... isto tako se ne cijene filmovi po efektima i glumcima, već po temi i načinu kako prenose poruku. Zato mi u mojem društvu filmofila znamo dijeliti filmove na "pametne" i "glupe". Matrix i Odiseja npr. spadaju među "pametne", a na "glupe" filmove i tako ne gubimo vrijeme, a takvih je većina, ako ne i 9 od 10 filmova ili gotovo svi koje ćeš naći u velikim kinima!

P.S.
Naravno, kad pričam o Matrixu, smatram 1. dio cjelinom, ostalo je natezanje, iako je priča kroz njih zaokružena, pogotovo kad je riječ o monologu Arhitekta, koji je poanta cijelog filma ili monolog agenta Smitha koji odlično opisuje ponašanje ljudske zajednice sa sociološkog aspekta, a to da se ponašamo na način svojstven virusu i da smo neprirodni, da rajski sistem pretvaramo u pakao i sl. naravno, treba dosta toga znati da bi se povezala cijela priča, zato i kažem da je malo ljudi koji ga u potpunosti razumiju, a najvjerojatnije se nisu niti potrudili ga razumjeti jer su naučeni percipirati plitko i razumjevati površno. Film je pun pametnih poruka temeljenih na mudrim tekstovima, samo treba znati gledati i čitati između redova.
Npr, ti agenti su personifikacija softverskih agenata koji se danas upotrebljavaju u različitim sistemima, npr u video igricama nogometa, gdje je svaki nogometaš autonomni softverski "organizam" koji se ponaša na svojstven način prema uvjetima koje si uprogramirao u njega... npr jedan oponaša Šukera, drugi Štimca, a opet ne možeš predvidjeti njihovo ponašanje, ali bez obzira na to oni idu ka svojem cilju... kad tako promatraš film s tog softverskog aspekta, onda ti je jasnije što ti agenti, arhitekt ili npr. konstruktor predstavljaju u filmu, ali i u društvu, zašto se Oracle baš zove Oracle (je li riječ o proročanstvu ili brendu za najjači data-baze softver), ili tko je bio Nabukodonosor, što je Zion ili Sion, Zašto Triniti ili Morpheus nose takvo ime, zašto se broj 0 redovito naglašava u filmu, zašto je riječ o tetovaži "bijelog zeca", a ne npr. klokana, zašto Neo nije umro kad su ga odspojili i tko je on upće, te zašto mora umrijeti, zašto film baš nosi ime Matrica, a ne Funkcija ili Drugi korijen, što uopće znači spojiti (plug-in), zašto nisu izabrali neku drugu foru za ulazak u taj svijet a ne kao plug-in i sl... dakle, svaki detalj nosi svoju priču i filozofiju, i sve je jako detaljno napravljeno, jer film je rađen po stripu, npr kao Batman i Spiderman, s tim da su ova dva gubljenje vremena uz kokice i kolu...
... npr. da bi više znao o agentima, trebao bi biti na elektrotehničkom fakultetu ili računarstvu i sl. Isto je tako i za zen filozofiju koja je sveprisutna u filmu. Ne možeš čitati beletristiku i forume po internetu i očekivati da ćeš shvatiti jedan filozofski sistem koji se razvijao 6000 godina u civilizaciji koja izgradila najveću građevinu na svijetu, dok smo mi čuvali ovce po ledinama i pećinama... i sl.

I za kraj, samo da napomenem da je cijeli film temeljen na lucidnom sanjanju, počevši od promjene sfera, svjetova, do gibanja kamere i zelene boje, zato je on važan za nas sanjače. Gotovo cijeli film je tehnički prikaz postupaka lucidnog sanjanja i djelovanja u takvom snu (jak i brz si onoliko, koliko vjeruješ u to!). To je vjerojatno najbolji prikaz odnosa između sanjajućeg i svakodnevnog svijeta, a kako budisti kažu, isti je odnos između svakodnevnog i stvarnog svijeta, tj. istine. Budući da nisam još doživio potpuno buđenje, ne mogu ti potvrditi ovo zadnje, ali mogu se osloniti na par krhotina čišće svijesnosti koje sam uspio doživjeti u životu; budan život mora da je veličanstven van svakog opisa i doživljaja i sigurno transcendira sve znano i očekivano na ovom svijetu i što si mu bliži, to ti se ovaj svijet i njegove umotvorine čine glupljima...

Nastoj filmove koristiti kao motivaciju ili nadahnuće za osobni rad na sebi ili da naučiš nešto više o nečemu ako skužiš da su ti filmovi "pametni". Ne gledaj u njima istinu, jer su i oni lažni, kao što su i snovi ili misli. Ukoliko ih tretiraš istinito, izgubljen si u njihovoj vlastitoj matrici - to bi ti bio moj zaključak svega ovoga što sam ti napisao u ovom postu! Nadam se da si me uspio uhvatiti na što ti želim ukazati?!
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysri ruj 08, 2010 10:08 pm

Da Matrix nije za lakoumne, slažem se. No pažljivo čitajući tvoj prethodni post, dobro si sve opisao i primjetio u filmu, treba znati Matrix-a čitati između redova. Knjigu ne čine listovi i korice, no s Holliwood-om nije baš sve tako. Glumci koštaju, a oni traženiji i nadareniji još više. Tako su za Matrix odabrani posebni ljudi. Ono što sam ja pročitao između redova je satanizam, New age, hard-rock, lusuzna kožna kostimografija, skupa materijalna oprema. Autori Matrixa režiseri braća Wachowski nisu sposobni izumiti takvu priču, zato je tu ekipa dodatnih stručnjaka (baš kao u Avatar-u), ljudi koji su iznad pjesnika i slikara kako bi pazili na bit priče i sve ostalo. Zen-Budizam i oni prokleti dugi netgnuti uspavljujući dijalozi kroz čitavu trilogiju stvarno su i bespotrebi i dosadni. Sion sa svojom malodušnom i prestrašenom ruljom je prikazan kao podzemlje pakla, a gledateljima se želi nametnuti Neo kao mesija na kojeg se dugo čekalo; ono što je otrov za moju dušu, tako nisam držao ni do jedne ni druge strane. Što se agenata tiče, svejedno mi je bilo koja će strana pobijediti na kraju tog užasa. Ni jedni ni drugi nisu ugledali svjetlost dana. No to je samo film. (Nikad ne gledam filmove uz kokice i kolu kao drugi, moram osjetiti dobre vibracije), a Matrix mi je pružao samo glavobolju i gubljenje vremena. Filmofil sam i jednostavno sam ga morao odgledati. Više volim jednostavne i poučne filmove, recimo prvi DragonHeart na kraju me rasplakao. Starozavjetni proroci puni su mudrosti i rado izvučem iz njih koliko god se može, ono što je za tebe Jung, za mene je Blaise Pascal koji je do svoje krajnje 39-godine života bio najviše probuđen i tako pronašao Boga. Što se sanjača tiče s moje spoznaje, samo osoba čista srca može se tijekom sna suočiti s najvećim izazovima, kušnjama, demonima i ne mora biti svjesna sna, jer ako je duh dovoljno moćan, nema straha i brige da se išta može desiti pa čak ako je i sama smrt u pitanju. Klonuti duhom, krajnje je opasno i vodi u propast!
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptyčet ruj 09, 2010 12:29 am

Ti i ja se ne razumijemo, a sumnjam da ćemo se ikada i razumijeti jer živimo u dva potpuno različita svijeta, na istom mjestu, ali različitoj "nadmorskoj visini". Ali nema veze, ja sam ti samo htio ukazati na neke stvari, iako znam da je to uzaludno, na kraju ti imaš svoj put, a ja svoj i naši putevi imaju jako malo dodirnih točaka, kako u filmovima, tako i u ostalim stvarima. Npr. pričamo doista o jednom remek djelu koje je izazvalo revoluciju u filmu a ti ga uspoređuješ s jednom isforsiranom patetičnom bajkom o zmajevima... i tu se naši ukusi razilaze, a oni ovise o tim nekim stvarima po kojima smo različiti i jedino što je mudro u cijeloj situaciji da se toleriramo i ne miješamo jedni drugima u svijetove.
Svejedno je koju bajku "pušiš" filmsko-holywoodsku, new age, staro ili novo zavjetnu, političku, ekonomsku, moralno-društvenu, teorije zavjere, neba i paklove, demone i anđele, sabor, vladu,... na kraju sve su to demagogije i bajke za nedoraslu djecu koji nisu kadri živjeti svoj život takav kakav je i graditi svoj istinski svijet slobodno i bez straha, neovisno o bilo kome i bilo čemu van tog svijeta. Sve te priče moguće je koristiti za nadahnuće, zabavu, personifikaciju unutrašnjeg svijeta ali ako se zaigraš i prihvatiš ih ozbiljno - nema ti pomoći. Takav je moj stav i moj život i nitko me ne može uvjeriti u suprotno, jer bio sam i tamo, tj. na obe strane i izabrao sam svoju priču, svoju stranu i svoj svijet, ostalo je potpuno nebitno i većinom smiješno. Nastojim "pušiti" što manje priča i biti što slobodniji, ismijavati kao nesputano dijete sve te "ozbiljne ljudske stvari", biti radosniji, istinitiji i neovisniji o društvu, državi i bogu, jer sve je to sistem, a jedino ono istinito i pravo je istinsko ljudsko biće i njegov život - moj "bog" je svijest, a ona nevoli stisak bilo kojeg sistema ... i tu se nažalost nikad nećemo sresti, niti razumjeti, jer smo građeni od različite materije - da se pjesnički izrazim.
I jedna velika istina ispričana u Matrixu je ta da 99% čovječanstva spava i nije svjesno ama baš ničega i to je toliko tužno i istinito - rekli bi Einstein i Krleža "Jedino je ljudska glupost beskonačna"...
Ovom svijetu treba jedna brza i velika pljuska svjesnosti, jedno veliko buđenje iz svih tih debilana i demagogija da bi stalo na noge i počelo normalno živjeti, jer ovo već postaje teška parodija o kojoj je i stari Dante davno pisao. Sve je isto, samo su akteri poprimili malo moderniji "look" i malo su perfidniji nego što ih je opisala "Božanstvena komedija".
Osobno su mi filmovi povremena zabava i ne vidim u njima nešto pretjerano važno, niti uzvišeno, osim ako nisu dio filmske umjetnosti ili klasici koji su obilježili epohe, a takvih je vrlo malo. Uglavnom, to je gubitak dragocjenog vremena, a što je najgore, djeluju na ljude koji nemaju svjesnu jezgru bića ili svoje "ja" i vrlo često ćeš primjetiti kako se puno ljudi nesvjesno "fura" na filmove ili likove iz filmova, serija i sl... i to je ono najžalosnije, jer jedini na kojeg se moraš "furati" si ti "taj koji jesi", a sve ostalo je Đavo - rekli bi kršćani.
A zadatak snova je upravo taj da ti ukaže na unutrašnji rast i potrebu za raskrinkavanjem iluzije - i to ti je jedini put kojim možeš ići a da ne zalutaš, a ako od snova radiš daljnje filmove - još dublje se zabijaš u iluziju. Nažalost, dosta ljudi koji se počnu baviti snovima koriste ih samo kao još jedan način za bijeg, a bijeg nije dio mudrosti.
Na kraju se nadam da će ova naša prepiska i naši postovi biti korisni nekim drugim ljudima, da ih nadahne ili potakne na razmišljanje ili akciju, jer i kad pišem običan post tebi ili nekome, nastojim se obraćati svima, a ne samo tebi - pa u nekim slučajevima i mojem vlastitom dijelu sebe koji također je još uspavan i teži gluposti... što ćeš, nitko nije savršen...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Emptysub ruj 11, 2010 12:22 am

Svetac je, naprotiv, shvatio svrhu života i doživio Boga u sebi. Sveti čovjek je ispunio svoju zemaljsku misiju savršeno. Jer o tome se radi, postati savršen...
[Vrh] Go down
Sponsored content





Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty
PostajNaslov: Re: Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem   Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem Empty

[Vrh] Go down
 
Filmovi inspirirani lucidnim sanjanjem
[Vrh] 
Stranica 1 / 2.Go to page : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» sve vase smijesne scene u lucidnim snovima

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
NIA forum :: SNOVI :: SNOVI OPĆENITO-
Forum(o)Bir: