NIA forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NIA forum

Natur-individuacijska asocijacija - Zagreb
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Rjetko sanjam.

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
afterlight




Broj postova : 3
Join date : 29.03.2011

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto oľu 29, 2011 12:09 am

Inače rjetko sanjam.. čini mi se 2 -3 sna na mjesec. Ali kad sam htio da Doživim lucidni san tehnikom "Čim ustaneš lezi nazad" Very Happy sanjao sam nekoliko snova.. Naravno uz buđenja poslije svakog sna.. Što je ukupno trajalo malo više od sat. Mene zanima kako da ja povećam broj snova. Inače sam Hronični kompjuteraš (visim na kompu do 5 ujutro.. ) vjerovatno to ima veze.. a i ako ne visim onda sjedim i čitam do kasno u jutro.. Imal neko neki prijedlog šta da radim da povećam broj snova.. Makar jedan na noć Very Happy
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto oľu 29, 2011 10:33 am


  1. odbaci kofeinske napitke i pušenje
  2. počni meditirati
  3. vrati se u prirodni ciklus spavanja (prije ponoći na spavanje)
  4. motiviraj se i usmjeri pažnju prema snovima i unutrašnjim sadržajima, a ne na van


Ovo bi ti za početak trebalo biti dovoljno. Jer ima jedna uzrečica koju sam smislio upravo za ovakva pitanja, a ta je: "Ne možeš piti litru konjaka dnevno i sanjati!". Tako je i sa svim ostalim - vrati se u prirodno stanje, ali prvo ćeš morati shvatiti što prirodno stanje uistinu jest...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
afterlight




Broj postova : 3
Join date : 29.03.2011

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto oľu 29, 2011 6:28 pm

Ne pijem, a ovo za kofeinske napitke i pušenje ću svakako da uradim. Meditacije radim, sada nekako rjeđe al ću ponovo da uspostavim red. Sinoć pokušavam da ranije legnem i najranije što sam mogao bilo je 2 :). sad kako sam malo više počeo razmišljati o snovima i zapisivati, crtati iste, počeo sam i više da sanjam, a čini mi se da zbog toga što nisam obraćao puno pažnju na snove, nego na školu i ostale "muke" nisam ih ni primjećivao. Jutros sam imao neki polu-lucidan san koji dugo planiram da sanjam (liježem sa željom da sanjam sadašnju djevojku koja je mene sanjala već 2 puta) iako u snu ne vidim lice osjećam da je ona po indirektnim pokazateljima, budim se razmišljam o razgovoru koji smo vodili u snu i onda kad hoću da nacrtam i napišem san, ne sjećam se da sam uopšte sanjao :). Na putu u školu nešto me podsjeti i dobijem slike iz sna te sam od neke djece koja su se vraćala iz škole uzeo olovku i u svesci začas skicirao scenu. bila je samo jedna sfera, moja soba. Sad sam u dilemi. Kad Mapiram snove, da li da crtam i svoju sobu jer ona je ionako u centru mape i nju znam i ništa nije neobično što se tiče sobe?
[Vrh] Go down
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto oľu 29, 2011 8:30 pm

afterlight je napisao/la:
... Imal neko neki prijedlog šta da radim da povećam broj snova.. Makar jedan na noć Very Happy

Bok.
Sve što ti je Gordan preporučio, dobro je. Ja bih ti ovdje dodao da konzumacija oraha potiče lučenje melatonina u mozgu na posve prirodan način, u nešto malim količinama, ali ipak najviše melatonina sadrže orasi. Stoga; ako uzimaš šaku oraha dnevno, kroz par dana očekuj porast melatonina u organizmu, to nećeš osjetiti sam po sebi, već čvrstim snom. Uzimaj 7 dana za redom orahe, i nastavi tako nadalje 4 do 6 sati prije nego legneš, zbog apsorbcije koje obavlja organizam. Meni je uspjelo. San je čvrst, ne budim se usred sna i dobro se sanja. Ovo, kako si se gore izrazio "Makar jedan na noć" svakako promijeni ritam života, uhvati malo Sunca i ne budi noćna ptica
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto oľu 29, 2011 11:49 pm

ah, dobro si me sjetio...

Pokušaj se baviti nekim sportom ili bar malo joggiraj svaki drugi dan da ti tijelo ne zamre, jer mozak i san jako ovise o fizičkoj aktivnosti.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Jeremy

Jeremy


Broj postova : 2
Join date : 14.04.2011

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto tra 19, 2011 2:32 pm

Pozdrav svima!
Prošao sam kroz 4 faze Gordanovih predavanja i mogu potvrditi da temelj za napredak na području snova, svakako, dobijemo. Problem je da li ćemo dovoljno ustrajati na usavršavanju samih tehnika. Sam sam imao problema sa snovima tj. nisam ih se sjećao ujutro i to me dovodilo, nekada, do ludila. Igrom slučaja naišao sam na nia.hr i odlučio se posvetiti malo više svemu.

Nakon nekoliko dana meditacija, tj. vježbi disanja (znači samo to) snovi su mi se počeli pojavljivati (nikada nisu ni nestajali). Pokušao sam imati redovan ritam tijekom dana, tj. ne ići spavati jedan dan u 22, pa drugi u 00 itd. i sve se činilo u redu.
Moj najveći problem se pojavio prilikom mapiranja samih snova (razgovarao sa Gordanom o tome) i kao što je sve rečeno-ne koristiti razum već intuiciju i pokušati što jednostavnije skicirati san- nisam jednostavno mogao i na kraju sam odustao od svega.

Mislim da je bitno odvojiti se putem meditacije od ega, te pokušati više "razgovarati" sa podsvjesnim umom, a za to je potrebna poduka iz meditacije. Možda sam u krivu, a možda mi moj kod govori da pronađem jednostavan put za odustajanje.
Pokušat ćemo sve iz početka.

Jedna stvar mi nije bila jasna. Ujutro kada se probudimo trebali bi zabilježiti taj osjećaj. Osjećaj ćega? Svaki put kada se probudim-ne osjećam. Nisam tužan, nisam veseli, nisam bijesan, jednostavno jesam ne znam kako drugačije nazvati to stanje. Kako opisati osjećaj sna kada znaš da je san?
[Vrh] Go down
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptyuto tra 19, 2011 8:22 pm

Prisjećanje snova stvara veliki problem kod većine ljudi. Mnogi se uopće ne sjećaju što su prosanjali noću.
Smatram da su snovi kao neka vrst nasljedne osobine, tko sanja, sanja stalno i sjeća se ih bez problema.
Iznimka su oni koji nikad ne upamte što sanjaju, a to žarko žele. Možda će im pomoći kakve vježbe mantranja, u svakom slučaju, kod takvih osoba je i dalje upitno. To ti je kao i plivanje: Ili znaš, ili neznaš, treće ne postoji.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptysri tra 20, 2011 12:53 am

Sve je to stvar vježbe, strpljenja i volje (ljubavi). Kao i u svemu može postojati urođeni talent, ali to je samo 1% uspjeha i najbolje je ne računati na talent. Osobno više vjerujem ljudima čvrste volje, nego talentiranim...
Paziti na prijelaz san-java da bude postepen i usmjeriti svijest na sadržaj sanjanog. Nakon toga skicirati san bez filozofiranja i mentalne aktivnosti (to je ujedno jaka vježba zaobilaženja mentalnog "kontejnera" tj. sklopa razmišljanja).
Kad god želiš mijenjati sistem, sistem se opire, pa tako i sistem sanjanja ili svijesti: kako bi zaustavio tvoju namjeru za promjenom, upregnut će sve podlosti uma da te odgovori od promjene... samo ono što se mijenja je zdravo, ono što progresivno raste. Ono što teži stalnom stanju tj, konzervativno je - to je neprirodno i vodi u propast... Zato, prionite na stalnu promjenu...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptysri tra 20, 2011 2:02 pm

@Jeremy,
ako ti sta moze pomoci moje iskustvo onda bih rekao da su za prisjecanje snova najbitniji faktori namjera i uredan zivot. Ako se to uklopa i u neki tvoj put samorazvoja, a snovi imaju odlican potencijal da se nakaleme na takve stvari, onda je to "dobitna kombinacija". To je prije svega korisno radi motivacije jer ako nemas dobar razlog lako ces odustati. Makar ja to tako dozivljavam. Sto se tice samog prisjecanja snova ja sam razvio naviku da mi prva stvar po budjenju predstavlja misao na snove. Hvatam prvu sliku iz sna koja mi se javi a za njom nekako prirodno dodju ostale. Bitno mi je da ne otvorim oci jer mi tada blijedi sjecanje. Ponavljam kljucne trenutke sna dok ih ne zapisem. Prije tri dana mi je uspjelo sjetiti se cak 4 sna odsanjana te noci sto je za mene rekord.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptysri tra 20, 2011 3:12 pm

@22 odlično rečeno! Kažem da je sanjanje stil života, a to podrazumjeva prilagođavanje i usmjeravanje cijelog života snovima. Koliko to uspješno napraviš, takav je i rezultat, s tim da je dobitak mnogostruko veći, jer postoje neke neopisive stvari i osjećaji koje su ti začin životu, kao kad posoliš bljutavo jelo i odjednom postaje specijalitet.
Mapiranjem i pamćenjem snova s vremenom se više snova sjeća... ponekad čak i previše.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Jeremy

Jeremy


Broj postova : 2
Join date : 14.04.2011

Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Emptysri tra 20, 2011 3:49 pm

Hvala svima na savjetima. Možda nisam bio dovoljno jasan, ali meni snovi ne predstavljaju problem. Zbog načina života i samog mapiranja bio sam odustao od bavljenja snovima općenito. Jutros sam uhvatio zadnji dio sna i polako se vraćao do početka. Kada sam se probudio shvatio sam da sam letio, ali nisam iskoristio okidač za lucidnost. Šteta. Sve u svoje vrijeme.
Pozz!
[Vrh] Go down
Sponsored content





Rjetko sanjam. Empty
PostajNaslov: Re: Rjetko sanjam.   Rjetko sanjam. Empty

[Vrh] Go down
 
Rjetko sanjam.
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
»  Ja samo sanjam

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
NIA forum :: SNOVI :: SNOVI OPĆENITO-
Forum(o)Bir: