NIA forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NIA forum

Natur-individuacijska asocijacija - Zagreb
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Mapiranje snova

Go down 
4 posters
Autor/icaPoruka
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptypet lip 04, 2010 10:53 pm

Gordan je napisao/la:
Za memoriranje i bilježenje snova čitaj "hakerske" materijale o mapiranju snova. Za sada mi je to najbolja metoda, a koristili su ju i u drevnoj Kini.

Čitao sam o mapiranju snova na forumu DreamHackers Croatia forumu i čini mi se dosta zanimljivo. Još uvijek razmišljam kako bi to izgledalo u mom slučaju. Što se tiče samih lokacija sanjanja mojim snovima definiticno dominira kvart mog rodnog grada, pa zatim moj rodni grad, iako već godinama ne živim u njemu. Preptostavljam da bi to bio centar moje mape. Zatim je tu more i mjesta na moru što me asocira na jug i nepoznati gradovi koja bi bila zapad. Međutim, pitam se koja je još svrha mapiranja snova osim imaginarnog prostornog odredjivanja istih? Šta donosi rad sa mapom?
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptysub lip 05, 2010 10:43 pm

Najbolje ti je da počneš s praksom i sam se uvjeriš, nemoj puno misliti kako to izgleda, jer nema veze sa svim tvojim mogužim zamišljanjima... samo praksa i uvid. Tao će ti odgovoriti što donosi takva praksa mapiranja, a ja sam već i previše o tome pisao po oba foruma, pa traži...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
tao




Broj postova : 41
Join date : 15.03.2010

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptyned lip 06, 2010 11:35 am

Evo nekoliko uvida koje sam ja dobio u nekih 7 mjeseci mapiranja.

Prvi je da se crtanjem skice sna puno bolje pamte detalji i sama prica negoli samo pisanje na papir.I ako te zanima neki san ne trebas ga traziti po biljeznici nego samo pogledat skicu i svega se sjetis.

-Pocinjes se sjecati nekih starijih snova koje si zaboravio.

-Vise uspjeha u lucidnosti

-Osvijestio sam neke stvari koje me u zivotu koce kao sto su strah,nesigurnost,sram itd.
Skuzio sam da mi san svako malo priredi takve stvari.
Sada sam i puno svijesniji kada mi se takve stvari pojave u zivotu pa vise ne reagiram automatski.

-Bolje uocavanja tranzita i kretanja kroz san
[Vrh] Go down
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptypet stu 05, 2010 2:59 am

jedno prakticno pitanje. poceo sam mapirati snove i puno mi se laksim cini naci na netu par silueta i slika koje iskombiniram u sliku svog sna nego da sam to skiciram. osim sto je lakse izgleda mi i vjerodostojnije i ljepse. vidite li neku problematicnost u takvom pristupu mapiranju?
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptysri stu 10, 2010 2:51 pm

U mapiranju estetika uopće nije važna, važno je samo pogoditi najjednostavniji mogući prikaz (hijeroglif) sna koji je nosioc emotivne komponente sna. To je vrlo teško postići traženjem slika po internetu, jer svaka slika ima svoj "ugođaj".
Jedno od nepisanih pravila je to da je teži put uvijek onaj pravi, izgleda da je tako i u mapiranju: što više uložiš energije i truda u mapiranje, toliko će ti se vratiti, jer postoji neka komponenta uma koja se budi kad se fokusira na sadržaj sanjanog sna i pokušava ga se dočarati jednostavnim crtežom...

Svakako je moja preporuka da se snovi crtaju, a kasnije unose u globalne mape kao sfere i tamo se raspoređuju opet prema osjećaju sve dok se nakon nekoliko mjeseci/godina počnu ocrtavati pokrajine koje imaju svoju određenu autonomiju...
S vremenom se uspije stvoriti latentna svjesnost o predjelu snova po kojemu se krećemo, tj. dobiva se osjećaj paralelnog svijeta... naravno, to ovisi o volji, trudu i najviše o samoj kvaliteti mapiranja, tj. osvještavanja gdje se što nalazi s obzirom na subjektivnu orijentaciju...

Zato: rad, red, disciplina ili "pušiona", tako ide sa svim stvaripa, pa i sa snovima.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptysub stu 13, 2010 12:21 am

razumijem sta hoces reci jer i meni se ove kombinacije slika sa neta cine nekako hladne, sterilne, bez doticaja sa ambijentom sna. doduse ni moje skiciranje mi se ne cini narocito vjerodostojno u smislu prenosenja potpunog ambijentalnog ugodjaja ali opet osjecam da na taj nacin postoji neka jaca konekcija, veca bliskost izmedju mene, crteza i sna.
inace mapiranje me je zaintrigiralo vec ranije ali ja sam vrsta osobe koja u svemu mora proci kroz proces sazrijevanja do prihvatanja bilo cega sto mi je novo u zivotu. s druge strane dobro je to da kad jednom nesto prihvatam onda sam istrajan i doslijedan.
dobro su mi dosla i vasa iskustva sa dhc foruma, da bolje razumijem cijelu pricu, skuzim metodiku, oslobodim se... istina jos mi nedostaje par nekih elemenata u razumijevanju kako bi se sve sklopilo i sjelo na svoje mjesto, to je nesto sto treba da se desi unutar mene, ali osjecam da se radi o sklapanju sistema.
[Vrh] Go down
christopher_johnson

christopher_johnson


Broj postova : 80
Join date : 17.01.2010

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptysub stu 13, 2010 12:24 am

Gordan je napisao/la:
..........Jedno od nepisanih pravila je to da je teži put uvijek onaj pravi, izgleda da je tako i u mapiranju: što više uložiš energije i truda u mapiranje, toliko će ti se vratiti, jer postoji neka komponenta uma koja se budi kad se fokusira na sadržaj sanjanog sna i pokušava ga se dočarati jednostavnim crtežom...

Svakako je moja preporuka da se snovi crtaju, .......

S moje strane mapiranje snoviju ne igra nikakvu ulogu, niti nema nikakvu logiku. Čemu da se vraćam na stare snove i lokacije i sfere, ako usnivam svaki put nešto novije, bolje i zanimljivije. Danas poslijepodne sam upao u dugoišćekivani san unutar sna, bio sam nekoliko minuta na tom drugom nivou u kojem sam razriješio jedan čvor koji me je općenito mučio u životu. Postao sam svjestan unutar tog drugog sna ma kako on realno izgledao, i to mi je bilo najbitnije. Imam priliku svašta presanjati, jer mi je to dano i nikakva mapiranja mi nisu potrrebna poslije, mogu samo istipkati kratki opis u svoj dnevnik snova.

I onaj 1% istine komuniciranja sa pokojnicima preko sna je stvaran, zato što sam jedina osoba u svojoj obitelji i imam posebno istančane osjećaje (dok ostali nemaju), i stoga pokojnici jedino mene odabiru za komunikaciju preko sna, ne ja njih ili moj mozak ili nesvjesno stanje kako to mnogi pretpostavljaju. I ostali koji su doživjeli slično, vjerujem da druga strana sfere(dimenzije koju mi ne vidimo) pažljivo bira osobe s kojima želi u kontakt. I tu nema nikakvog straha onda.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptysub stu 13, 2010 1:09 am

@22:
evo ti jedan podatak: nakon skoro 20 godina rada na lucidnom sanjanju i raznim meditacijsko-individuacijskim tehnikama prihvatio sam se mapiranja snova... i nakon 3 godine mapiranja to mi je osnovna tehnika tako da sam lucidnost stavio u drugi plan. Očito je stvar vrijedna napora i istrajnosti kad je potisnula sve ostale... naravno, nije za sve, ljudi itekako na mapiranju upoznaju kakvi su u stvari: slabi karakteri, nedosljedni, lijeni itd... Kažem, koliko uložiš truda, toliko ti se vrati, a odlično je mapiranje kombinirati s tehnikama lucidnog sanjanja. Krajnji cilj je kontrolirano sanjanje koje "razvaljuje" sve te filmove koje nazivamo snovi, tj, onemogućuje mehanizam snova i stavlja nas u ono što zen majstori zovu "svijetli san"... do tada su snovi samo privid i laž, a "mrtvaci", "anđeli" i "duhovi", kao i sve osobe koje srećeš u snovima su tvoje vlastite projekcije ili "sprite-ovi" kako ih nazivaju dhakeri prema kompjuterskim likovima isprogramiranim u nekom programu.
Jednako tako su oni "isprogramirani" u programu sna...
Samo prioni radu i sam se uvjeri, nakon godinu dvije ćeš imati cijeli paralelni svijet i latentnu svjesnost puno finiju od lucidnosti, ali još uvijek nedovoljnu da bi mogao reći da si potpuno svjestan u snu. Također, primjetit ćeš neke promjene u vanjskom svijetu, međutim, taj koji se mijenja nije svijet, nego ti. Ljudi će ti postati providni, osjetit ćeš njihove uvjetovane obrasce ukoliko se budeš fokusirao na njih... a sam svijet postat će ti globalni kavez uglavnom ispunjen izgubljenim, plitkim ljudima... često kažem da mi svijet izgleda kao cirkus pun luđaka koji su zatrovani raznoraznim idejama koje njima potpuno vladaju... tako je bar meni išla cijela stvar, s tim da ne mora značiti da je sve došlo od prakse sanjanja, jer moj rad nije samo ograničen na snove...
"Ako želiš promijeniti svijet - promijeni sebe!"

P.S: evo kako možeš pokušati mapirati snove: Very Happy
https://www.youtube.com/watch?v=R6465Vfs_ws&feature=related
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptypon stu 15, 2010 12:46 am

Gordan je napisao/la:
P.S: evo kako možeš pokušati mapirati snove: Very Happy
https://www.youtube.com/watch?v=R6465Vfs_ws&feature=related

heh, osim sto definitivno nemam njegov dar i teme snova su mi puno banalnije :)
[Vrh] Go down
22

22


Broj postova : 71
Join date : 18.06.2008

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptyned pro 05, 2010 12:44 am

Nakon sto sam neko vrijeme skicirao i oslikavao snove krenuo sam ih stavljati u mapu tj. mape, buduci da sam se vodjen savjetima korisnika sa DHC foruma odlucio da je za mene najbolji model da imam tri mape. Prva je MAPA KVARTA jer sam definitivno ustanovio da je najveci broj mojih snova vezan uz kvart u kojem sam odrastao. Druga je MAPA GRADA u kojem sam proveo najveci dio zivota, i treca je GLOBALNA MAPA koja sadrzi prethodne dvije, ali i sve ostalo. Moram reci da mi se i uz samo zapisivanje snova desavalo da se prisjetim starih snova, a sada se to nastavlja. Kao orijentacija mi se najprikladnija ucinila lijevo, desno, gore, dole. Dok sam razmisljao o mapi ne radeci je mislio sam naprimjer da ce mi more biti dole tj. pozicionirano na jugu medjutim sada nakon sto sam sinoc sanjao more i plazu i sjetio se da je to mjesto dosta nalik nekim starim slicnim lokacijama u snovima (cak i sada dok ovo pisem vraca mi se sjecanje na te lokacije), ustanovio sam da je meni to mjesto u snovima uvijek sa lijeve strane, a ne dole tj. juzno.
Zadnjih par dana snovi su mu zivopisniji, zanimljiviji, i popravilo mi se sjecanje na njih. Do sada bih se obicno sjecao jednog sna, rijetko kada dva, a zadnjih dana sjecam ih se i po tri - cetiri sna. Ustvari zapamtim jedan ili dva bas u potpunosti a od ostalih snova ostanu fragmenti.
Imam jedno pitanje vezano uz crtanje snova, a sto mi jos nije do kraja jasno. Je li akcent nuzno na lokaciji? Recimo preksinoc sam sanjao san gdje sam u svom stanu rezao meso neke zivotinje i ruke su mi bile natopljene tom toplom i ljepljivom krvlju koju sam kasnije prao na cesmi. Cijeli taj san ima i radnju koja mu je prethodila, kao i nastavak, ali ova slika mi je ostala najupecatljivija, pa sam je i oslikao kao pranje ruku (koje sam obojio u crveno). Ako sam dobro razumio najbitnije je da me slika poveze sa sjecanjem na san, samim time i lokaciju, a ovaj dio me nekako najvise veze pa sam odlucio tako ga obiljeziti. San bi mogao imati jos nekoliko scena ili kako kazete sfera, ali sve su onevise bazirane na simbolici nego na lokaciji. Ustvari imam taj problem sa interijerima jer cesto su moji snovi smjesteni u zatvorene prostore, pa ne znam bas najbolje kako se odnositi prema tome.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Emptyned pro 05, 2010 2:38 am

Stavljaj sferu u mapi tamo gdje ju osjećaš da bi trebala biti, a ne gdje misliš. Važno je nacrtati minimum sfere, tj. one elemente koji te asociraju na taj san i daju najjaši emocionalni naboj, jer tek kad se sjetiš tih emocija, onda ćeš se sjetiti i cijelog sna. Ako nisi kadar prisjetiti se osjećaja sna, nećeš ga se sjetiti, ma kako da ti je on precizno nacrtan.
Na DHC-u ti je to jako dobro opisano u više navrata. S praksom ćeš moći napraviti malu škrabotinu, hijeroglif za san i sjetit ćeš ga se, kao i svih onih koje nisi zapisao, a odigravali su se na tim lokacijama. Nakon nekog vremena biti ćeš u stanju "šetati mapom" i spajati sve prostore u jednu kompaktnu cjelinu, koja će se pokazati vrlo autonomna ali i logična. Ličiti će na stvarne objekte, a opet s njima neće imati puno toga istog... Drugi svijet, puno dublji nego li je mašta sama po sebi...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Sponsored content





Mapiranje snova Empty
PostajNaslov: Re: Mapiranje snova   Mapiranje snova Empty

[Vrh] Go down
 
Mapiranje snova
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» jedan od snova
» Amerika, obecana zemlja snova!?

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
NIA forum :: SNOVI :: SNOVI OPĆENITO-
Forum(o)Bir: