NIA forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NIA forum

Natur-individuacijska asocijacija - Zagreb
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Unutrašnje promatranje

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
antisha

antisha


Broj postova : 24
Join date : 06.10.2008
Age : 40
Lokacija : Republika Hrvatska

Unutrašnje promatranje Empty
PostajNaslov: Unutrašnje promatranje   Unutrašnje promatranje Emptysub vel 21, 2009 2:35 pm

Bok

Evo mojih iskustava. Radim ovu vježbu svaki dan, najčešće prije spavanja 10-20 min. Bolje mi je kad je mrak u sobi. Treba mi nekoliko minuta da se opustim i umirim disanje. Tek se onda mogu fokusirati na unutašnje promatranje. Jednostavno gledam ispred sebe, nastojim ne pomicati očima, i treptati. I naravno, pokusavam ignorirati svoj um koji me bombardira svim i svačim. Primjećujem objekte koji se kreću, povećavaju, raspršuju, nestaju, opet se pojavljuju, itd. Samo, dešava mi se da mi oči pobjegnu za tim objektima i onda nesvijesno trepnem. Pa moram ispočetka. Pokušavam produljiti promatranje bez treptaja. I ide, polako, ali sigurno.

Kakva su vaša iskustva???

Adio
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Unutrašnje promatranje Empty
PostajNaslov: Re: Unutrašnje promatranje   Unutrašnje promatranje Emptysub vel 21, 2009 3:29 pm

Prvo je važno zauzeti udoban stav i potpuno umiriti tijelo bez da se pomiče. Zatim promatrati disanje dok se i ono ne svede na najmanju moguću mjeru. Promatrati unutrašnjost kako sam vam opisivao, na način da ste svjedoci toga što se dešava, a bez da se "hvatate" za to. Bit je promatrati i ne miješati se sa tim sadržajem, već ga nastojati umiriti, tj. pustiti ga da se sam od sebe umiruje. Pritom je važno nastojati što dublje ući u meditaciju, u područje blisko snu.
Svakako ćeš u prvo vrijeme primjećivati sve veću i veću zbrku misli (slika i osjećaja), jer u početku ti se povećava percepcija, pa umjesto da "umiruješ" misli, njih postaje sve više i više...nakon nekog vremena, prostor se pročišćuje i preostaju samo bazične misli koje se već mogu pratiti na način na koji sam opisivao... naravno, bez da se hvatate za njih.
Vježba iziskuje vrijeme i trud. Poželjno ju je što više vježbati i kad se god može, pa čak i u hodu kad hodamo ili gledamo TV, na način da ne prijanjamo za misli i sadržaje koje nam stvarna okolina servira i nudi, jer čim se uhvatite nekog sadržaja i ideje postajete robovi iste...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Unutrašnje promatranje Empty
PostajNaslov: Re: Unutrašnje promatranje   Unutrašnje promatranje Emptysub vel 21, 2009 4:19 pm

Evo, naišao sam na YOUTUBE na filmiće koji vam jasno i slikovito govore o svemu onome o čemu sam vam pričao, pa čak i mnogo više. Najvažnije od svega što vam prikazuju kako meditirati tj. kako započeti i kako se odnositi prema unutrašnjem sadržaju. Kako ćete vidjeti, nema tu niti religije, niti misticizma, stvar je potpuno prirodna, samo što mi to ne koristimo "jer nas nisu tako učili".
Sve filmiće sam strpao u tzv. "playlistu" stoga je na vama samo da kliknete na donji link i kliknete na film "How to Meditate". Isto možete napraviti i s opcijom "Play All".

Link je: HOW TO MEDITATE https://www.youtube.com/profile?user=GordanNia&view=playlists

G.


Zadnja promjena: Gordan; pon oľu 09, 2009 11:01 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
antisha

antisha


Broj postova : 24
Join date : 06.10.2008
Age : 40
Lokacija : Republika Hrvatska

Unutrašnje promatranje Empty
PostajNaslov: Re: Unutrašnje promatranje   Unutrašnje promatranje Emptypon oľu 09, 2009 7:47 pm

Bok sanjači


Mislim da sam uspio pronaći način da zadržim koncentraciju bez ometanja misli. Danas mi je to uspijelo na 10 minuta. Naime, osim promatranja unutrašnjeg prostora, držim fokus na disanje koje postepeno umirujem, usporavam do najmanjeg intenziteta. Upravo to mi je pomoglo da blokiram apsolutno sve misli. Sutra cu probati 15 minuta.

Gledao sam "How to Meditate", fora su filmovi. Kažu da ćemo meditacijom dobiti sve odgovore ''o sebi'' i šire u smislu shvaćanja stvarnosti. To nije legano. Ali sama spoznaja da je to moguće mi daje ogromnu motivaciju za svakodnevnu meditaciju. Koja rima...:)


Pozdrav
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

Unutrašnje promatranje Empty
PostajNaslov: Re: Unutrašnje promatranje   Unutrašnje promatranje Emptypon oľu 09, 2009 10:59 pm

...pogledaj u skriptu od škole, pa ćeš vidjeti da sam sličnu vježbu opisao pod nazivom "mirni dah" itd.
Vidim, napreduješ i to je važno, jer gram prakse je vrijedniji od tone svetih knjiga...
Kad umiriš dah, primjetit ćeš da si ga usporio tako da ga gotovo nisi niti svjestan, kako da ne dišeš ili kao da dišeš "na pore", vrlo lagano i plitko. Takvoo stanje omogućit će ti približavanje stanju polusna gdje je moguće na trenutke uletjeti u meditaciju i slike kao da si na trenutak zaspao, ali svjestan. Naravno, istu stvar koristi kad ideš spavati, pa lagano ulazi u san, kao što ulaziš u meditaciju...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Sponsored content





Unutrašnje promatranje Empty
PostajNaslov: Re: Unutrašnje promatranje   Unutrašnje promatranje Empty

[Vrh] Go down
 
Unutrašnje promatranje
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
NIA forum :: SNOVI :: ŠKOLA LUCIDNOG SANJANJA-
Forum(o)Bir: