NIA forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NIA forum

Natur-individuacijska asocijacija - Zagreb
 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 O umirivanju uma...

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: O umirivanju uma...   O umirivanju uma... Emptypon lis 13, 2008 2:22 pm

Možda sam vam nedovoljno naglasio u početku, ali meditacije i pogotovo postupak unutrašnjeg promatranja su vrlo važni u kontroli sanjanja. Zapravo, kontrola snova nije ništa drugo, nego li rezultat vašeg ovladavanja umom... a što je "ovladavanje umom" pokušat ću vam ukratko objasniti.
Rođeni ste kao čista i "nekonceptualna" prirodna bića, međutim već od malih nogu počeli ste usvajati "koncept" svijeta oko sebe kako biste se svrstali u društveno prihvatljivu klasu ljudi. Taj koncept se temelji na usađenim društvenim obrascima ponašanja, ali i kompleksima koje ste prvenstveno naslijedili od roditelja, zatim različitih društvenih skupina, ustanova, "regula ponašanja"... Drugim riječima, prihvatili ste "pravila igre" društva, tj. uglavili ste se u mentalni koncept: ponašanja, djelovanja, razmišljanja, svjetonazora i što je najvažnije, percipiranja svijeta oko sebe. Potisnili ste svoju ljudsku prirodu u korist ideje o sebi, koju morate redovito hraniti, nadograđivati, braniti je od drugih jednako lažnih ideja i sl.
Budući da vaša priroda i vaše biće nema, ama baš nikakve veze s vašim stavovima, mislima, predodžbama i svim ostalim, dok ste god čvrsto poistovjećeni sa svojim razumom i idejom o sebi, vi zapravo teško dolazite do korijena vašeg prirodnog bića, koji uostalom napaja cijelu vašu ljudsku pojavu...
Mi nemamo vlast nad svojim usađenim konceptom, niti ga možemo svojevoljno mijenjati kako smo to navikli promjenom mišljenja ili mentalnom odlukom. Jednostavno rečeno, mi smo robovi vlastitih umova u kojima caruju razne ideje, misli i obrasci kojima smo "programirani" i uvjetovani u djelovanju i životu uopće. Ako ste imalo vježbali vježbu koju sam vam savjetovao da redovito izvodite, mogli ste već doći do uvida da vaš um nije ništa drugo nego jedan kontradiktoran "brbljavac", koji vrlo lako upravlja vama. Jedino kad na trenutak uspijete pobjeći od toga uma je potonuće u mrak dubinskog sna. Budući da nas taj um neprestano "žulja" i gnjavi svojom diktaturom, mnogi oni koji podsvjesno žele pobjeći tom utjecaju, bježe u neumjerenost, npr u sexu, drogi, alkoholu, slatkom i jelu općenito, ili teže nasilju, egoizmu i egocentričnosti, patologiji i sl, jer su to stvari koje na trenutak mogu osloboditi biće od uma, na način konzumacije "jeftinog užitka" ili agresije. Naravno, korporativna mašinerija i psiholozi su dobro svjesni te činjenice, pa vam još dodatno forsiraju i ubrzavaju umove kako bi potakli proizvodnju i potrošnju.
Dvije su stvari tu u igri: a) ne dozvoli da niti na trenutak ljudi ostanu u miru sami i uspore misao, već ubrzaj im umove još brže samo da se ne sjete sebe, b) budući da ljudi postaju žedni svoje istinske prirode, a ne mogu do nje zbog vlastitog uma, dajte im lažna rješenja kojima će zadovoljiti svoja "prazna srca" (stilove života, modu, nogomet, aute, nakit, kozmetiku, tehniku,ovo-ono,... sve igračke za veliku djecu...) i time potaknuti daljnji potrošnju koja na kraju rezultira iskorištavanjem prirodnih resursa, bespotrebno...
Drugim riječima, često se zafrkavam da je moderno globalno geslo: "samo vi nemojte razmišljati, mi razmišljamo umjesto vas, nema potrebe, sve ćete dobiti - vrlo jeftino... i bit ćete face!"
Svi vi osjećate taj pritisak u sebi, međutim mnogi ga ne žele prihvatiti ili namjerno zatvaraju oči, jer "tako je i svima ostalima". Dok vam je god "ubrzan um", vi nemate kontrolu nad njim. Što ga više umirite, to ćete lakše doći do onoga što se nalazi iza njega, do sebe, do kontrole, a snovi će vam postati kristalniji. Vježba unutrašnjeg promatranja samo je početak na tom putu "mentalne higijene". Također, vraćanje svijesti u cijelo tijelo, također umiruje um... nastojte doći do vlastitih saznanja o tome kroz rezultate vlastitih istraživanja, izgradite svoj hermetički prostor, neovisan o "perverzijama" vanjskog svijeta.
Nastojte što više vremena provoditi u prirodi sami ili u šetnjama, vježbajte i meditirajte, obratite pažnju na svoj unutrašnji svijet, otputujte na neko pusto mjesto i boravite tamo bez onih dosadnih naprava (TV, mobitel i sl.), zapisujte snove i rezultate vaših uvida. Jer su vam potencijalno, vrlo male šanse za promjenom u ovom urbanom paklu, ukoliko ne dođete do kavog-takvog mira i sklada.


Zadnja promjena: Gordan; pon lis 13, 2008 2:25 pm; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: Re: O umirivanju uma...   O umirivanju uma... Emptypon lis 13, 2008 2:23 pm

O VJEŽBAMA UMA

Ukoliko imate potrebu, nastavite u ovom postu pisati o vašem vježbanju smirivanja uma ili o toj materiji...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
antisha

antisha


Broj postova : 24
Join date : 06.10.2008
Age : 40
Lokacija : Republika Hrvatska

O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: O umirivanju uma...   O umirivanju uma... Emptypet lis 17, 2008 2:48 pm

Samo sam htio reći da me ovo što si napisao malo posdsjetilo na predavanje Davida Icke-a na kojem sam bio prije par mjeseci...adio
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: MALO TEKSTA ZA LAKU NOĆ...   O umirivanju uma... Emptysub lis 18, 2008 12:53 am

Je, ako malo bolje pogledaš, svi ti lucidniji, tj. svjesniji ljudi manje-više pričaju istu priču. Nije mi namjera opterećivati vas tim stvarima, ali želio bih vam naznačiti put kako da se sami uvjerite u vjekovno hipnotizirano stanje mase, koja nažalost manipulirana određenim interesnim skupinama vlada svijetom kroz privid slobode, npr. koji danas nazivamo demokracijom. Mislim da nije potrebno previše dokazivati da je demokratski aparat totalno involutivna stvar, jer je svaki prosječni glasač mediokritet, a mediokritet može izabrati samo vođu iz mediokriteta, kojim opet upravljaju oni koji drže konce, jer je mediokritetom najlakše upravljati. Naprotiv, od davnine svijet se kretao i razvijao isključivo blijeskom genija, a masa je samo bila i bit će uteg progresivnog i slobodnog društva. Naravno, evolucija ne ovisi o revoluciji, već o kritičnoj masi svijesti u određenoj skupini. Tad se dešava kvantni skok i to izgleda upravo tako, da takve ljude prvo proglašavaju luđacima, zatim ih progone i tek na kraju prihvate njihovo dostignuće i uvid...
Danas je to igra koja se zove demokracija i javno mišljunje, a nekad je to bila srednjovjekovna vladavina dogme i terora. Ono što je danas medijski linč, nekad je bila lomača, dakle, isti obrazac se ponavlja i ništa se u biti nije promijenilo. Ono što se promjenilo samo su metode, bit je ostala ista, priče su iste, samo je gramatika i izbor riječi drugačiji... o tome pričaju i Icke i Chomsky i svi oni pametni ljudi koji su marginalizirani, a upravo te i slične obrasce ćete sami otkrivati u onoj mjeri koliko ćete biti svjesniji. Na kraju, zato su i Sokrata otrovali. Ovladavanje svojim slabostima, smirivanjem uma, zaustavljanjem mentalne mašinerije koja nam servira rješenja i vrši ulogu inkvizicije unutar nas samih kako nebismo osjetili bit stvari, upravo dovodi do većeg uvida u stanje u nama i svijeta oko nas. Jedan je siguran pokazatelj napretka u vlastitom osvještavanju, a taj je da vam slika vanjskoga svijeta postaje sve gora i gora, tj. pomalo dolazite do uvida da je sve nenormalno i naopako, a vi se sami sve više i više zapitkujete "kako sam mogao biti toliko slijep i 'pušiti' svu tu glupost..." Ukoliko osjećate suprotno i smatrate da je sve uredu sa svijetom, onda nastavite spavati dalje do prvog buđenja ili more...
Bit svega ovoga je samo da pokušate umiriti um i prestati se poistovjećivati s usađenim idejama i mislima, onda će vam cijela stvar biti jasnija, ovako vam sve liči samo na demagogiju još jednog luđaka. Napravite jedan test: otputujte negdje sami, npr na neki pusti otok, planinu i sl i boravite tamo duže od tjedan dana u miru ili u malobrojnom ugodnom društvu uravnoteženih ljudi, bez mobitela, TV-a, novina i zaglupljujućih magazina. Nakon svega vratite se naglo u civilizaciju... "šamar povratka" koji ćete tad osjetiti potvrdit će vam sve ovo o čemu vam pričam...

Eto, malo teksta za laku noć, ...

P.S. Lijepo da si izabrao Escherovu grafiku za avatara na forumu. Inače, on je tvrdio da slike i grafike koje je radio je prethodno sanjao, kao što i H.R. Giger ideje za svoje mehanoide i crteže dobiva iz snova, a tu su i Dalí i još mnogo drugih umjetnika...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Aniratak




Broj postova : 1
Join date : 07.10.2008

O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: O umirivanju uma...   O umirivanju uma... Emptysri stu 12, 2008 11:28 pm

Pozdrav svima,

moram priznat da ja nisam imala jos iskustva s letenjem... mozda neki priblizna san koji sam imala je da vozim bicikl i osjecam pri tome slobodu i zadovoljstvo. tako sam bila sretna u snu cak sam bila i svijesna da sanjam u jednom treneutku ali sam se smo prepustila i nisam isla istrazivat mogucnosti. a iskreno ni ne zna kako bi. počela sam raditi meditaciju i disanje koje mi ide puno bolje :) shvatila sam da nism bila opustena a inace imam probema da se usredotocim i koncentriram pa samim time sam opterecena i kod meditacije i disanja. nisam na jos na tako velikom stupnju sviesti o svemu tome. idem mišjim koracima a saboter u meni radi ko lud... ali ne dam se uvijek :) čini mi se također da ne znam kako ću dalje pratiti 3. dio predavanja ako jos nisam svladala 1 dio :(??

pozz
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 283
Join date : 24.04.2008
Lokacija : Zagreb

O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: Re: O umirivanju uma...   O umirivanju uma... Emptyčet stu 13, 2008 1:36 am

Pozdrav,

itekako si "savladala" predavanja, dočim ima volje u tebi za rad. Kao prvo, čestitke, jer ovo što si opisala je velik uspjeh za nekog tko je prije mjesec i pol tvrdio da uopće ne sanja. Vježbe koje vam dajem i koje nastojimo savladati su vježbe za cijeli život, tj. kako ćete ih vježbati i razvijati, tako ćete biti sve otvoreniji i uspješniji, ne samo za snove, već i za svakodnevne aktivnosti. Jednostavno, postat ćete svjesniji i ispunjeniji kako u životu, tako i u snu.
Dakle, napravila si veliki korak, a kao prvo to je da počinjaš uviđati gdje si "tanka": npr. u fokusiranosti pažnje i koncentraciji. Ako te to tješi, 99,99% ljudske populacije ima vrlo loš fokus pažnje, ukoliko ga ne vježbaju, tj. ne prakticiraju neku od dubinskih tehnika za umirivanje uma. Intelektualci se nešto ističu u tom pogledu, međutim nisu daleko od mase... tako da ne brineš. Smatram da si dobro krenula i da ćeš kroz neko vrijeme savladati taj "dječiji hod" u meditaciji. VAŽNO je da se time ne opterećuješ, već da pokušaš uživati u vježbama, tj. da pokušaš postići "stanje" koje svaka vježba daje. Nitko nije savršen i nikome nije išlo dobro na početku, i prva stvar koju početnici otkrivaju ta je da im je um nemiran i da ga uopće ne mogu kontrolirati. Nakon toga slijedi faza kad trebate shvatiti da se um ne "kontrolira" tj. smiruje silom, već nekim drugim načinom, npr. neprijanjanjem, dopuštanjem da se ispolji i odorgija svoj mentalni tok, ali bez nas...itd. Dakle, samo nastavi, onako umjetnički, kako ja volim reći larpurlartistički, ne zbog cilja, već zbog užitka u vježbanju... Inače, opuštenost je prvo oružje s kojim se borimo protiv kovitlaca uma. Naravno, primjetit ćeš da ti određene stvari otežavaju prirodnu smirenost, zato opet kokodačem: ne kava, ne nikotin, ne droge, ne razna trovanja, negativni adrenalin, stres, nespavanje i sl. Druga stvar je da se čovjek vrati natrag u tijelo, tamo gdje i pripada i gdje je stvoren, a ne da stalno boravi u svojim mentalnim sferama. Taj "povratak u tijelo" uvelike smanjuje buku uma i približava ga njegovom prirodnom mjestu i ulozi... A za to ćemo pokušati napraviti još jednu vježbu...
Što se tiče letenja, rijetko tko će odmah poletjeti u snu, ali mogu se pojavljivati snovi u koje je uključena visina ili "sloboda" u gibanju, kao što je tebi bio slučaj u vožnji bicikla. Samo nastavi dalje s praksom i ne opterećuj se s rezultatom, tj. oslobodi se rezultata. On će doći sam od sebe, kao što proklija sjeme u zemlji, bez našeg učešća. U prvim lucidnostima se samo nastojte opustiti i promatrati, tj. uživati, jer i tako vam neće pretjerano dugo trajati, ali danas-sutra kad uspijete održati lucidnost nešto duže, nemojte ju protraćiti na bedastoće, već pokušajte istražiti prostore snova i vaše umijeće kontrole istih. O održavanju lucidnosti ćemo pričati na zadnjoj radionici, a ova slijedeća je vrlo važna, jer ćemo raditi tehnike buđenja u snovima i još neke druge stvari... naravno, nitko od vas ne očekuje da savladate cijeli program u tri mjeseca. Rekoh vam na početku da mi je cilj upoznati vas s tehnikama i potaknuti vas na rad da dobijete prve rezultate... ostalo ostaje na vama i na vašim željama, a ja sam tu za pomoć kad me zatrebate.
Dakle, sve je OK, ideš u velikim koracima, samo se nemoj predati. Opusti se i nastoj u svemu uživati, a ne samo žudjeti za rezultatom. Nisam očekivao da ćete tako rano početi imati lucidne snove, jer tek smo prošli polovicu...
jocolor
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Sponsored content





O umirivanju uma... Empty
PostajNaslov: Re: O umirivanju uma...   O umirivanju uma... Empty

[Vrh] Go down
 
O umirivanju uma...
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
NIA forum :: SNOVI :: ŠKOLA LUCIDNOG SANJANJA-
Forum(o)Bir: